Tartalom
Átfogó publikáció a Nature-ben
Mint ahogy erre a Nature-ben közölt Bansal et al. (2021) study is utal a PRP szérum mennyisége, pontosabban a vérlemezkék száma a szérumban, nagy mértékben befolyásolja a kezelések eredményességét. Ezért ahhoz, hogy tartós terápiás előnyöket éjünk el, például térd oszteoartrózis kezelésében, nagy mennyiségű vérlemezkét szükséges alkalmazni. A study kimutatta, hogy a 10 milliárd vérlemezke/8mL trombocita koncentrációjú PRP szérum alkalmazása jelentős potenciállal bír az porcfelszín védelmében és csökkenti a térd oszteoartrózis tüneteit a kontroll csoporthoz képest (a publikációt ide kattintva érheti el).
A porcvastagság növekedése egyik csoportban sem volt megfigyelhető az MRI képek alapján (mint ahogy azt a következő ábra is mutatja). A PRP-vel kezelt csoportban 53 (82,8%) betegnél nem változott a porcvastagság egy év alatt, szemben a kontroll csoport 42 (61,7%) betegével. A porc vastagságból egy év alatt 16 (23,5%) beteg veszített a kontrollcsoportban, szemben a PRP-vel kezelt csoport 11 (17,1%) betegével.
Az ízületi porc vastagságának mérése MRI-vel, egy évvel a PRP-kezelés után. 2 és 3 fokozatú OA térd esetében. Forrás: Bansal et al., Platelet‐rich plasma (PRP) in osteoarthritis (OA) knee: Correct dose critical for long term clinical efficacy, Nature, 2021
A tanulmány szerzői az alábbi következtetésekre jutottak:
a vizsgálati eredmények jelentősen korrelálnak a korábbi kutatásokkal, bár a közvetlen összehasonlítás a nem standardizált különböző típusú PRP-k miatt nehéz (eltérések a vérlemezkék mennyiségében és koncentrációjában, lásd írásunkat lent).
hasonlóan a Miglioniri és munkatársai által a közelmúltban végzett 30 RCT metaanalízishez (Miglioniri et al., 2021), a legjobb eredmény a PRP-vel kezelt betegeknél mutatkozott a kontroll, hialuronsav vagy szteroiddal kezelt csoportokkal szemben 3, 6, 12 hónapos követési időközönként.
az eredmények hasonlóak voltak a Cole és munkatársai által végzett, a PRP-t és a hialuronsavat összehasonlító 2016-os randomizált vizsgálathoz, amely szintén kimutatta, hogy az IKDC (a Nemzetközi Térd Dokumentációs Bizottság, ’International Knee Documentation Committee’ kérdőíve) pontszámok szignifikánsan magasabbak voltak a PRP csoportban a 24. és 52. héten (P < 0,01). Ez a PRP csoport jelentős javulását jelenti a hialuronsavval kezelt csoporthoz képest.
-a JAMA tanulmány tanulságai-
A vérlemezkékben gazdag vérplazma terápiával, vagy más néven PRP-vel, a hajhullás csökkentésétől a különböző mozgásszervi megbetegedésekig találkozhatunk. De vajon, valóban működik ez a terápiás opció?
A PRP azon az előfeltevésen alapul, hogy a különböző növekedési faktoroknak (a gyógyulást felgyorsító fehérjéknek és hormonoknak) köszönhetően a szervezet képes regenerálni önmagát (pl.: a bőrsérülés begyógyul, a törött csont összeforr). A növekedési faktorok jelentős része a vérlemezkékben található meg. Ezek nagy számú koncentrációját a sérült területhez juttatva, elősegíthetjük és felgyorsíthatjuk annak regenerációját vagy csökkenthetjük a fájdalomérzetet.
Több tucat tudományos cikk bizonyítja (a mozgásszervi publikációk listájához klikkeljen ide - magyar; vagy ide - angol), hogy a PRP-nek megvan a helye az orvostudományban a legkülönbözőbb indikáció esetében, mégis találkozhatunk olyan tanulmányokkal, amelyek vitatják ezen terápia klinikai hatásosságát. A legutóbbi ilyen forrás a JAMA-ban megjelent cikk, (Bennell et al., 2021) amely a térd oszteoartrózis PRP kezelésével kapcsolatban vet fel kérdéseket. A szerzők szerint „Az enyhe vagy közepesen súlyos térdízületi osteoarthritisben szenvedő felnőttek körében a PRP-vel végzett kezelés nem javította jelentősen a térdfájdalmat vagy lassította a betegség progresszióját a sóoldattal végzett kezeléshez képest.”
Ha egy ilyen rangos helyen közöl kutatás nem igazolja a PRP hatékonyságát, joggal merül fel a kérdés: hol van a probléma? A válasz: a tanulmány valójában nem használt PRP-t. A szerzők által használt „PRP” rendszerről (RegenLab) egy 2014-ben végzett független kutatásban olvashatunk (Magalon et al., 2014). Ez 5 kereskedelmi forgalomban is kapható PRP rendszert értékelt ki, köztük a RegenLab rendszerével. A study eredményeit az alábbi táblázat foglalja össze (a study itt érhető el):
Forrás: Characterization and Comparison of 5 Platelet-Rich Plasma Preparations in a Single-Donor Model, Magalon et al., 2014
A piros és sárga kiemelt mezőben látható, hogy a RegenLab PRP készlet csak körülbelül 1.6-szoros vérlemezke-koncentrációt tudott előállítani, ami szakmailag nem feleltethető meg PRP-nek (PRP alatt az alap vérlemezke szám legalább 4-5-szörösére sűrített szérumot értjük, Marx et al., 2004). Nem tudni, hogy a cikk szerzői miért pont egy ilyen gyengén teljesítő kereskedelmi rendszerrel készítettek tanulmányt.
A fentieken túl, a szerzők is leközölték az általuk beinjektált „PRP” minták vérlemezke koncentrációját, amely itt látható (Bennell et al., 2021):
Forrás: Effect of Intra-articular PRP vs Placebo Injection on Pain and Medial Tibial Cartilage Volume in Patients With Knee OA - The RESTORE RCT, Bennell et al., 2021
A táblázatból kiolvasható, hogy az átlagos beinjektált vérlemezkeszám 325 x 109/L volt. Tekintve, hogy az átlagos vérlemezkeszám normál vérben 150-450 x 109/L, a vizsgálatban használt vérlemezkekoncentráció nem csak, hogy nem definiálható PRP-ként, de a koncentrációs tényező még a RegenLab PRP-vel kapcsolatos korábbi tanulmánynál is alacsonyabb, 1.2-szeres!
Klinikum vs. Akadémia
Annak, hogy a PRP klinikai hatékonyságát a mai napig vitatják több oka is lehet.
Az egyik, hogy a tanulmányok szerzői nem rendelkeznek a PRP-s betegek kezelésében és a regeneratív eszközök használatában klinikai gyakorlati tapasztalattal. A kutatásokat gyakran olyan (Ph.D.) kutatók vezetik, akik közvetlenül nem vesznek részt a betegellátásban és nincs szakorvosi rálátásuk a kezelésekben (A JAMA cikk vezető szerzője is Ph.D kutató, klinikai tapasztalat és orvosi engedély nélkül). A másik ok, hogy a folyóirat nem végezi el az alapvető szakértői értékeléseket. Mint ahogy ez történt ebben az esetben is, hiszen a kutatás valójában nem használt PRP-t. Az ilyen hibák könnyen elkerülhetőek lennének, ha az értékelés során figyelembe vennék a PRP rendszerek korábban publikált adatait, vagy a PRP preparátum minőségét (vérlemezke sűrítettségét).
Végül pedig, hogy a PRP beavatkozások a különböző kutatások során nincsenek standardizálva, ezért az használt PRP-k nem azonos minőségűek és azokat eltérő módon használják. A nem standardizált változók között említhető meg: a PRP szérum mennyisége, elkészítésének módja (single/double spin), a sűrítés mértéke (yield), kezelések száma, az injekciók pontos lokációja stb.
Csak minősített rendszert érdemes használni
Az újabb PRP rendszerek már a nagy vérlemezke számú PRP készítésére vannak kifejlesztve. Így érdemes olyan rendszert használni, ami nagyobb mennyiségű vérből megbízhatóan és megismételhetően képes a megfelelő PRP szérum előállítására. A minőségi eltérések kiküszöbölésre minősített rendszereket javasolt használni. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (Food and Drug Administration, FDA) által elfogadott PRP rendszerek garanciát jelentek az PRP minőségére.
A Magyarországon is elérhető PRP rendszer a PainCare Technolgies forgalmazásában FDA minősítéssel ellátott biztosítva a klinikust, hogy az alkalmazott PRP injekció minden szempontból a legjobb a páciens számára.
A tudományos cikkek rangsorolására többféle megközelítés létezik. Az alábbiakban két elterjedt, alapjaiban hasonló, tudományosan elfogadott módszert ismertetünk: az Oxfordi Evidencia szinteket és az Amerikai Fájdalom Orvosok Társaságának (The American Society of Interventional Pain Physicians, ASIPP) irányelveit.
A tudományos tanulmányok különböző fajtái. A legerősebb bizonyítékok feltétele, hogy a populáció alanyai véletlenszerűen legyenek vizsgálati-, vagy kontrollcsoportokba osztva (RCT).
Forrás: https://jiafang779.medium.com/types-of-observational-studies-in-statistics-24d8a8f4239b
"Egyetlen bizonyíték rangsoroló rendszer vagy döntési eszköz sem használható egészséges ítélet és gondolkodás nélkül." /CEBM/
Az Oxfordi Evidencia Szintek skáláját úgy tervezték, hogy útmutatóként szolgálhasson az elfoglalt klinikusok, kutatók vagy betegek számára a (valószínűleg) legjobb tudományos bizonyíték megtalálásához.
Képzelje el, hogy meg szeretne győződni egy kezelés előnyeiről és csupán néhány perc vagy legfeljebb néhány óra áll rendelkezésére ennek eldöntéséhez. Melyik lesz az a publikáció ami a (valószínűleg) legjobb bizonyítékot fogja nyújtani? Hol érdemes kezdenie ha az Ön előtt álló publikációk mindegyike más típusú bizonyítékot tartalmaz? Melyikkel kezdené az alábbiak közül?
-Szisztematikus áttekintések,
-Randomizált kontrollált vizsgálatok (RCT-k),
-Kohorsz vizsgálatok,
-Esettanulmányok,
-olyan Érvelés amely a különböző mechanizmusokból az állításokra levonható következtetés eredménye, miszerint egy beavatkozás betegreleváns eredményt hozott (mechanistic reasoning).
A tudomány mai állása szerint, egy kezelés előnyeit és ártalmait illetően a randomizált vizsgálatok szisztematikus áttekintése adja a legmegbízhatóbb választ. Ennek alapján, érdemes a randomizált vizsgálatok szisztematikus áttekintésének keresésével kezdeni. Ha nem találtunk szisztematikus áttekintést, akkor egyéni randomizált kísérleteket kell keresnie, és így tovább az oxfordi CEBM bizonyítási szintjein keresztül, egészen a legalsó 5-ik szintig.
(Oxfordi Evidencia Szintek Skálája)
Az evidencia szint függvényeként az oxfordi egyetem 'A'-tól 'D'-ig terjedő ajánlási szinteket is megfogalmazott az alábbiak szerint:
A: Következetes 1-es szintű tanulmányok,
B: Konzisztens 2-es vagy 3-as szintű vizsgálatok vagy extrapolációk 1. szintű vizsgálatokból,
C: 4-es szintű vizsgálatok vagy extrapolációk a 2-es vagy 3-as szintű vizsgálatokból,
D: 5-ös szintű bizonyítékok vagy aggasztóan ellentmondó vagy logikus következtetés nélküli (inconclusive) tanulmányok bármilyen szinten.
Hasonlóan az oxfordi evidencia szintekhez, az ASIPP irányelvek is a kiváló miinőségű randomizált kontrollált kutatásokat tekintit a tudományos hitelesség alappillérének. Az ASIPP evidencia szintek az alábbi táblázatban találhatóak.
Forrás: Manchikanti et al., Epidural Interventions in the Management of Chronic Spinal Pain: American Society of Interventional Pain Physicians (ASIPP) Comprehensive Evidence-Based Guidelines, Pain Physician, 2021
Az ASIPP Irányelvekről, és az ASIPP ajánlási szintekről bővebben ebben a cikkben olvashat.
Esettanulmányok (Case Series, Case-Control studies): Esettanulmányok csoportja vagy sorozata, amelyekben hasonló kezelésben részesült betegek vettek részt. Az esetsorozatokról szóló jelentések általában részletes információkat tartalmaznak az egyes betegekről. Ide tartoznak a demográfiai adatok (például életkor, nem, etnikai származás), valamint a diagnózisra, a kezelésre, a kezelésre adott válaszra és a kezelés utáni nyomon követésre vonatkozó információk.
Heterogenitás: A szisztematikus áttekintéseknél az összeférhetetlenség mértéke a felülvizsgálatba bevont vizsgálatok között, legyen az klinikai (vagyis a vizsgálatok klinikailag eltérőek) vagy statisztikai jellegű (azaz az eredmények eltérnek egymástól).
Homogenitás alatt olyan szisztematikus áttekintést értünk, amely mentes aggasztó eltérésektől (heterogenitás) az egyes vizsgálatok eredményeinek irányában és mértékében.
Keresztmetszeti vizsgálatok (Cross Sectional Studies): olyan típusú megfigyeléses kutatás, amely egy mintapopuláción vagy egy előre meghatározott részhalmazon egy adott időpontban gyűjtött változók adatait elemzi.
Kezdő kohorsz vizsgálat (Inception Cohort Study): azon csoport, akinek tagjait a meghatározott egészségi állapot lefolyásának korai, egységes pontján, vagy az állapot kialakulása előtt választottak ki a későbbi vizsgálatra.
Konfidenciaintervallum (Confidence Interval): A vizsgálat eredménye körüli tartomány, amelyen belül várhatóan a valódi érték található. A gyakorlatban nincs lehetőség az összes lehetséges mintát kiválasztani, jellemzően egy minta alapján következtetnek a sokaságra. A cél ezért egy olyan intervallum meghatározása, ami a sokasági paramétert már kellően nagy megbízhatósággal tartalmazza. Nagy megbízhatóság alatt azt értjük, hogy amennyiben újra és újra mintát vennénk és újra és újra kiszámítanánk a (később meghatározandó) konfidencia intervallumot, akkor az esetek pl. 95%-ában az intervallum fedje le a sokasági paramétert. Az egyetlen minta alapján kiszámított alsó és felső határ vagy lefedi a sokasági paramétert, vagy sem, ezt nem tudjuk, de azt állíthatjuk, hogy a hasonló eljárással készült intervallumok 95%-a (vagy más százalékos értéke) fedi a paramétert. Az ilyen intervallumot 95%-os megbízhatóságú konfidencia intervallumnak nevezzük. Gyakran használt megbízhatósági szintek: 90%, 95%, 95.5%, 99%.
Kohorszvizsgálat (Cohort Study): Epidemiológiai vizsgálat analitikus módszere, amelyben egy meghatározott populáció azon részhalmazai azonosíthatók, akik ki vannak, voltak vagy a jövőben ki vannak téve vagy nincsenek kitéve, vagy különböző mértékben vannak kitéve egy vagy több tényezőnek, amelyekről feltételezhető, hogy befolyásolják egy adott betegség vagy más kimenetel előfordulásának valószínűségét. A kohorsz vizsgálat fő jellemzője a nagy számú csoportok megfigyelése hosszú időszakon keresztül (általában éveken át), az előfordulási arányok összehasonlításával az expozíciós szintekben eltérő csoportokban.
Megfigyeléses vizsgálat (Observational Study): a megfigyeléses vizsgálat egy olyan mintából von le következtetéseket a populációra, ahol a független változó etikai megfontolások vagy logisztikai korlátok miatt nem áll a kutató ellenőrzése alatt.
Ökológiai vizsgálatok (Ecological Studies): Az ökológiai vizsgálat egy megfigyeléses vizsgálat, amelyet az adatok elemzésének szintje határoz meg, nevezetesen a populáció vagy a csoport szintjén, nem pedig az egyén szintjén. Ökológiai vizsgálatokat gyakran használnak a betegségek előfordulásának ('prevalence and incidence of disease') mérésére, különösen akkor, ha a betegség ritka.
RCT, Randomised Controlled Trial: Epidemiológiai kísérlet, amelyben a populáció alanyait véletlenszerűen vizsgálati-, vagy kontrollcsoportokba osztják. Annak alapján, hogy a csoport tagjai részesülnek (vizsgálati csoport) vagy nem részesülnek (kontroll csoport) a kísérlet tárgyát képező terápiában vagy beavatkozásban. Az eredményeket a vizsgálati és a kontrollcsoportok szigorú összehasonlításával értékelik a betegség, a halálozás, a felépülés vagy más megfelelő kimenetel arányában.
SR, Sytematic Review: A szisztematikus áttekintések egy adott egészségügyi problémáról szóló, lektorált publikációkra összpontosítanak, és szigorú, szabványosított módszereket alkalmaznak a cikkek kiválasztására és értékelésére. A szisztematikus áttekintés tartalmazhat vagy nem tartalmaz metaanalízist, amely az eredmények mennyiségi összefoglalása.
Alacsony minőségű prognosztikai kohorszvizsgálat alatt azt értjük, amelyben a mintavétel olyan betegek javára történt, akiknél már megvolt a céleredmény, vagy az eredmények mérése a vizsgálati betegek <80%-ánál történt meg, vagy az eredményeket nem vakon, vagy objektív módon vizsgálták, ill. a vizsgálati eredményeket befolyásoló tényezőket nem korrigálták.
A jó útókövetés differenciáldiagnosztikai vizsgálatokban >80%, elegendő idővel az alternatív diagnózisok megjelenésére (például 1-6 hónap akut, 1-5 év krónikus).