A PRP kezelés során a beteg saját véréből centrifugálással vérlemezkékben gazdag vérplazmát különítünk el és juttatunk vissza az érintett területekre. A vérlemezkékben gazdag vérplazma gyógyítja a sérült szöveteket, elősegíti a gyógyulás beindulását és a normális funkció visszaállítását. Általában 1-3 kezelést követően a sérült szövetek újjáépülnek, feladatukat megfelelően látják el és megszűnik a fájdalomérzet.
Aktiválódott vérlemezkék elektronmikroszkóp alatt.
Forrás: Apakupakul et al., Optimization of a rapid one-step platelet rich plasma preparation method using syringe centrifugation with and without carprofen, BMC Veterinary Research, 2020
A vérlemezkék kis korong alakú vérsejtek (körülbelül 1-3 μm méretűek). Az emberi vérben átlagosan 1.5 - 3.0 x 105/ml vérlemezke található. A vérlemezkék a vöröscsontvelőben keletkeznek, elsődleges szerepük a vérzéscsillapításban és az akut sérülések gyógyulási folyamatainak megindításában van. Belsejükben számos intracelluláris struktúra található, amelyek glikogént, lizoszómákat és kétféle granulátumot tartalmaz. Az ún. „sűrű granulátumok” ADP-t (Adenosine diphosphate), ATP-t (adenosine triphosphate), szerotonint és kalciumot, míg az „α-granulátumok” alvadási faktorokat, növekedési faktorokat, fehérjéket és sok olyan bioaktív molekulát tárolnak amelyek az izomregeneráció és a és miogenezis kulcsfontosságú szabályozói.
A trombociták a test gyulladásos folyamata során aktiválódnak és a test természetes gyógyulási folyamata során helyi növekedési faktorokat bocsátanak ki. A kibocsátott növekedési faktorok elindítják más sejtek osztódását, és elősegítik a szövetek növekedését. A PRP mint regeneratív gyógymód ezen oknál fogva alkalmazott.
A növekedési faktorok olyan természetesen előforduló molekulák (proteinek és hormonok) amelyek képesek stimulálni a sejtnövekedést, a sejtosztódást, és a gyógyulást azáltal, hogy megcélozzák azokat a sejteket, amelyek új szöveteket hoznak létre, mint például a szövet-rezidens őssejteket és progenitor sejteket. Jelentős szerepet játszanak a sejtek közötti üzenetek közvetítésében és számos sejtbiológiai folyamat szabályozásában. A növekedési faktorok 75%-ban a májban keletkeznek.
A PRP terápia rendkívül koncentrált készítményt biztosít a növekedési faktorokból. Ezek az intracelluláris jelátviteli utak aktiválásával befolyásolják a szövetek és csontok javulásának különböző aspektusait, beleértve az angiogenezist, a kemotaxist és a sejtproliferációt. A PRP-ben jelenlévő transzformáló növekedési faktor például közvetlenül kapcsolható a porcdifferenciálódáshoz (chondrogenesis) a porcjavulásban.
A PRP-t tendinopathiában szenvedő betegeknél is alkalmazzák. Ennek oka, hogy az alfa granulátumokban található növekedési faktorok, például a TGF-b, megnöveli az I. és III. típusú prokollagének kibocsátását és a mechanikai tulajdonságokat. A PDGF-BB, inzulinszerű növekedési faktor 1 (IGF-1), a vaszkuláris endothel növekedési faktor (Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) és B-FGF elősegítik az ínsejtek proliferációját és az inak gyógyulását.
A PRP működésének hatékonyságát annak is tulajdonítják, hogy a sérülésre elsőként a vérlemezkék és a neutrofilek reagálnak. Ezek a seb helyén aggregálódnak, és növekedési faktorokat és kemoattraktánsokat szabadítanak fel ami beindítja a makrofágok, limfociták, fibroblasztok és endoteliális sejtek felszaporodását. Ezek a sejtek eltávolítják a sérült szövetet, és a seb helyét kollagén granulációs szövettel töltik be, amely fokozatosan vaszkularizált extracelluláris mátrixá alakul át. A sebgyógyulási folyamatokról itt olvashat részletesebben a Nature publikációban, vagy tekintse meg alábbi rövid összefoglalónkat:
A sebgyógyulásnak három klasszikus szakasza van: gyulladás (a), új szövetképződés (b) és szövet újraalakulás (remodelling) (c).
a, Gyulladás (inflammation). Ez a szakasz a sérülés után körülbelül 48 óráig tart. Az ábrázolt bőrseb körülbelül 24–48 órával a sérülés után látható. A sebet hipoxiás (ischaemiás) környezet jellemzi, amelyben fibrinrög képződött. Baktériumok, neutrofilek és vérlemezkék bőségesen vannak a sebben. A normál bőrfüggelékek (például szőrtüszők és verejtékmirigyek) még mindig jelen vannak a bőrben a seben kívül.
b, Új szövet képződés (new tissue formation) . Ez a szakasz körülbelül 2-10 nappal a sérülés után következik be. Az ábrán egy bőrseb látható a sérülés után körülbelül 5–10 nappal. A seb felszínén var (eschar) keletkezett. A gyógyulás előző szakaszában jelen lévő sejtek kivándoroltak a sebből, és most új erek népesítik be a területet. A var alatt a hámsejtek vándorlása figyelhető meg.
c, Újraalakulás (remodelling). Ez a szakasz egy évig vagy tovább tart. Az ábrázolt bőrseb körülbelül 1–12 hónappal a gyógyulás után látható. A rendezetlen kollagént a sebbe vándorolt fibroblasztok rakták le. A seb a felszíne közelében összehúzódott, és a legszélesebb része most a legmélyebb. Az újrahámozódott seb valamivel magasabban van, mint a környező felület, és a gyógyult régió nem tartalmaz normál bőrfüggelékeket.
A növekedési faktorok természetes mechanizmusai betekintést nyújtanak abba, hogyan javíthatjuk meg a sérült szöveteket, és indoklást adnak olyan terápiákhoz, amelyek a károsodott sejtek pótlására vagy a gazdakörnyezet módosítására törekszenek az endogén regeneráció elősegítése érdekében.
A növekedési faktorok főbb fajtái:
PDGF - trombocita-eredetű növekedési faktor (platelet-derived growth factor)
Hatás: különböző sejtek (pl. fibroblasztok) proliferációja (szaporodása)
EGF - epidermális növekedési faktor (epidermal growth factor)
Hatás: különböző sejtek (pl. hámsejtek) proliferációja, serkenti a csontsejtek differenciálódását (az a folyamat, amelynek során az eredetileg egyforma, egynemű sejtek, szervek, szervezetek valamely sajátos feladatnak, szerepnek megfelelően átalakulnak, különféle alakot öltenek)
FGF - fibroblaszt növekedési faktor (fibroblast growth factor)
Hatás: különböző sejtek proliferációja, neuronok differenciációja embrionális fejlődés, stimulálják az erek differenciálódását
HGF - hepatocita növekedési faktor
Hatás: szabályozza a sejtnövekedést, a sejtmozgékonyságot a morfogenezist és a kiserek proliferációját (azaz az angiogenezist)
NGF - idegsejt növekedési faktor (nerve growth factor)
Hatás: neuronok túlélése és differenciációja
IGF - inzulinszerű növekedési faktorok (insulin-like growth factor 1) létezését a porcba történő szulfátbeépítés stimulálása kapcsán ismerték fel
Hatás: sejtproliferáció metabolikus hatások sejtdifferenciáció
VEGF - angiogenetikus növekedési faktor (vascular endothelial growth factor)
Hatás: endotel sejtek proliferációja, stimulálják az erek differenciálódását
TGF-b1 - transzformáló növekedési faktor (transforming growth factor-beta 1)
Hatás: számos sejtfunkciót ellátó fehérje, beleértve: a sejtnövekedés szabályozását, a sejtproliferációt, a sejtdifferenciálódást és az apoptózist (a programozott sejthalál egyik változata ami bekövetkezhet, ha a sejtet olyan károsodás éri, amit nem lehet kijavítani)
A thrombocyta eredetű növekedési faktorok szerepének sematikus ábrázolása (a számok a sebgyógyulási folyamatok sorrendjét jelzik) a sebgyógyulási folyamat különböző szakaszaiban. Forrás: Platelet rich plasma and platelet gel. A Review, Everts et al., 2006
Főbb előnyök:
-Természetes, autológ,
-Nincs patogén transzmisszió,
-Nincs immunológiai kilökődés,
-Indikációk széles köre,
-Több évtizedes klinika tapasztalat,
-Legmagasabb, 1a szintű tudományos evidenciák által alátámasztott,
-A szövetregenerációhoz megfelelő arányú növekedési faktorok.
Felmerülő problémák:
-Egyes növekedési faktorok pontos hatásmechanizmusa nem ismert,
- A különböző PRP rendszerek által előállított PRP nem megfelelő mennyisége és minősége,
- Specifikus protokoll hiánya a kívánt PRP elkészítéséhez ('leukocyte rich/leukocyte poor').